Programme

Once the programme is confirmed and finalised, a downloadable programme will become available.  Please see below the current provisional schedule.

Outline programme

Sunday 9th April 2017

Sir Ian wood building, Robert Gordon University

Workshops
Tutorials
Doctoral Consortium, pm (invitees only)

Monday 10th April 2017

Aberdeen Exhibition & Conference Centre

8.30 - 09.00:  Registration check-in, and refreshments
9:00-9:15 - Opening
9:15-10:45 - Keynote: Laura Dietz (University of New Hampshire) - Retrieving knowledge from the Web
10:45-11:15 - coffee
11:15-12:15 - Short presentations (6 papers with 10 minute each) + Poster Presentation
12:15-14:00 - Poster Presentation + lunch
14:00-15:30 - Long Presentations  ( 3 papers with 30 minute each)
15:30-16:00 - Coffee break
16:00-17:30 - 2 minute Boaster session - 35 Short papers and 7 Demo
17:30-20:00 – Reception along with Poster and Demo session

Tuesday 11th April 2017

Aberdeen Exhibition & Conference Centre

9:00-10:30 - Keynote: Jaime Teevan (Microsoft Research) - Search, Re-Search
10:30-11:00 - coffee
11:00-12:00 - - Short presentations (6 papers with 10 minute each)
12:00- 14:00 Poster Presentation + lunch
14:00-15:00 :  Short presentations (6 papers with 10 minute each)
15:00-16:00 Poster Presentation + coffee
16:00-17:30 - Panel

Conference banquet - Rox Hotel

Wednesday 12th April 2017

Aberdeen Exhibition & Conference Centre

9:00-10:30 - Keynote: Alexander Hauptmann (Carnegie Mellon University) - title TBC
10:30-11:00 - coffee
11:00-12:00 - Short presentations (6 papers with 10 minute each) 
12:00- 14:00 Poster Presentation + lunch
14:00-15:00 : Short presentations (6 papers with 10 minute each) 
15:00-16:00 Poster Presentation + coffee
15:30-17:00 - Long Presentations  ( 3 papers with 30 minute each)
17:00-17:30 - Closing session

19.00 - 20.00: Reception/Welcome Industry Day - Aberdeen Town House

Thursday 13th April 2017 - Industry Day

Aberdeen Exhibition & Conference Centre

9.30-10:00 - Registration check-in & refreshments
10:00-11.40 - Session 1 (Introduction, Peter Mika, Edgar Meij, James McMinn)
11:40-12:00 - Refreshment Break
12:00-13:00 - Session 2 (Michaela Regneri, Ross McLean)
13:00-14:00 - Lunch
14:00-15:15 - Session 3 (Richard Boulton, Ehud Reiter, Elizabeth Daly)
15:15-15:45 - Refreshment Break
15:45-17:15 - Session 4(Will Moy, Charlie Hull, Fishbowl Session)